Zůstaňte hydratovaní i v zimních měsících

Lis 11, 2021 | Rehydratace

Zima se nám pomalu blíží, dny se stále zkracují a začíná být stále chladněji, s čímž máme všichni spojeno období chřipek a jiných nepříjemných „rýmiček“ a „kašlíků“. To však neznamená, že bychom měli zapomínat na náš příjem tekutin.

Dehydrataci máme spojenou především s létem, ale budete se divit i v zimě a v chladnějších obdobích podzimu může docházet k dehydrataci organismu. S poklesem spouštěčů žízně a s častějším horečnatým potem může dojít k dehydrataci, jelikož si mnohdy neuvědomujeme, že nedostáváme tekutiny, které potřebujeme.

Virová sezóna

Tento rok, jakož i ten předešlý, tu máme ještě kromě nebezpečí chřipkových virů vrcholících v zimních měsících i nepříjemné příznaky nemoci Covid – 19. Většina těchto onemocnění, spolu s nachlazením mají často za příznaky pocení a horečku, která vede ke ztrátě tekutin, proto je důležité hlídat si hydrataci. S nástupem příznaků onemocnění, je zvýšený přísun tekutin velmi důležitý k rychlejšímu zotavení a nastartování organismu.

Se zmírněním příznaků dehydratace, vám mohou skvěle pomoci právě orální rehydratační roztoky, mezi které patří 4hydro. Pomůže nahradit vodu a elektrolyty ztracené v důsledku silného pocení, zvracení či průjmu, a to dokonce rychleji než samotná voda, protože obsahuje správně vyvážené množství vody, cukrů a solí, které pomáhají tělu absorbovat tekutiny. Toto je především důležité u malých dětí, které ztrácejí tekutiny velmi rychle a dochází tak k jejich velmi rychlé dehydrataci.

Spouštěče žízně

V chladných měsících se receptory žízně utlumují kvůli zúžení krevních cév, proto je důležité nespoléhat se jen na to, když máte pocit žízně, ale je lepší sledovat barvu moči, abyste věděli zda neztrácíte hydrataci. V ideálním případě by vaše moč měla být světe žlutá, pokud příliš tmavá, je to znakem dehydratace a může být vhodné urychlit hydrataci, například za pomoci orálního roztoku 4hydro.

Při cvičení

V zimních měsících, především při ranním cvičení v posilovně vám může připadat, že se příliš nepotíte, ale není tomu tak. V chladnějších měsících se akorát pot odpařuje rychleji, čímž se člověk domnívá, že se nepotí, a tak nemůže být dehydratovaný, ale může.

Také vysoce intenzivní cvičení v kombinaci s těžkým oblečením – běžecké topy, mikiny mohou zvýšit nechtěné riziko dehydratace.

Dalším příkladem jsou též sporty jako je rugby, fotbal, házená, kde používáme prudké výbuchy energie, při kterých samozřejmě dochází k pocení, ale jak snadno v zimě pot vysychá, nejsme si tohoto procesu vědomi. V podobné situaci jsou lyžaři, běžkaři či skialpinisté, kteří při výkonu spotřebovávají velké množství energie, když jsou venku na kopci a nemusí si díky chladnému počasí vůbec uvědomovat potřebu pravidelné hydratace.

Na pomoc s udržením vašich tekutin v dostatečném množství jsou tu právě produkty jako 4hydro, které je vhodné použít před, během i po cvičení, abyste měli jistotu, že zůstanete ve špičkové kondici.