Ztráta potu během cvičení?

Čvc 29, 2021 | Rehydratace

Pocení je součástí dobrého cvičení, ale je to nutné? A kolik potu je příliš mnoho?

Pot se může zdát trochu ošklivý a nechutný (pouze hollywoodské herečky vypadají atraktivní, když se potí), ale je to zcela přirozený proces a přirozený způsob ochlazení našeho těla. Je normální potit se, když cvičíte… Mnoho lidí měří díky potu, jak tvrdě cvičí. Ze cvičení nemají dobrý pocit, pokud se nezpotí a jejich tělo zůstane suché.

V populárních časopisech o zdraví nebo v tělocvičně je již dlouho prezentováno, že čím více se potíte, tím řádněji jste cvičili a spálili více kalorií. Myslíte, že je to pravda? Ne zcela…

Kolik vody tedy skutečně ztratíte, když cvičíte? Záleží to samozřejmě na mnoha faktorech – jak tvrdě jste makali, jak jste fit, kolik vážíte, pohlaví a dokonce i jaké je počasí.

Maximální intenzita

Pro oddaného sportovce se pocení může stát téměř čestným odznakem, zejména pro milovníky F45, CrossFitu nebo intervalového tréninku s vysokou intenzitou (HIIT). Tato cvičení s vysokou intenzitou mohou být zvláště účinná při hubnutí a zlepšování kondice, proto jsou tak populární. Nemusí to však být jen o „six packu“ (cihličky na břiše). Je důležité udržovat hydrataci, kdykoli provádíte intenzivní trénink, nebo dokonce aktivní sporty, jako je fotbal nebo netball.

Při prodlouženém cvičení, vysoké intenzitě a / nebo v horkém prostředí mohou ztráty potu způsobit nadměrnou nerovnováhu vody / elektrolytů a zhoršit výkon. Studie zaměřená na sportovce CrossFit3 zjistila, že dehydratace zhoršila výkon během tradičního tréninku a narušila motorickou kontrolu. (Je zajímavé, že stejná studie ukázala, že muži se potili téměř dvakrát tolik než ženy.) Sportovní nápoje, jako je 4hydro, mohou být vysoce účinné při výměně tekutin a elektrolytů před, během a po takovém cvičení. Kolaps po velkém cvičení, protože jste dehydratovaní, může zhoršit vaše postavení mezi ostatními v tělocvičně 🙂

Šťastné médium

Udržování hydratace před a po mírném cvičení je vždy dobrý nápad, zejména pokud je vaší rutinou vysoká zátěž. Obzvláště je to důležité, pokud si stanovujete nové cíle cvičení (tu extra kilometr, tu mírně rychlejší čas, tady kolo navíc). Je to důvod, proč mít 4hydro po ruce před a také během výkonu. 4hydro zajistí, že vaše elektrolyty a tělesná voda jsou pod kontrolou

Cestovní rychlost

Zaprvé, není pochyb o tom, že cvičení je pro naše tělo dobré. Americká vysoká škola sportovní medicíny doporučuje zdravým dospělým 30 minut cvičení, což je dost na to, aby se pět dní v týdnu zapotili… Každodenní pohyb je pro náš organismus rozhodně dobrý. A dokonce i lehčí cvičení, jako je jóga, pilates a chůze, mohou vést k dehydrataci, což je důvod, proč je dobré dávat pozor na úroveň žízně, když provádíte i mírné cvičení.

Proč 4hydro?

Jen kvůli tomu, že aktivně nesportujete, neznamená to, že byste neměli myslet na své zdraví. Dehydratace může vyvíjet nátlak na vaše tělo a může vám vrátit zpět veškerou kvalitně odvedenou práci, kterou jste během tréningu vygenerovali.