Kolik tělesné vody můžete ztratit při pocení?

Led 20, 2022 | Rehydratace

Pocení bývá součástí každého dobrého tréninku, ale otázkou je, zda je to nutné? A kolik potu je příliš?

Pocení lidem na jednu stranu připadá odpudivé a svým způsobem „špinavé“ (přeci jen hvězdy televizních obrazovek vypadají přitažlivě, když se potí), ale je to zcela přirozený proces a způsob jakým ochlazujeme naše tělo. Je to naprosto normální, že se při cvičení potíme, dokonce mnoho lidí měří svůj úspěch ve cvičení podle míry svého potu. Pořádný „workout“ není úplně to ono, když se u toho ani nezapotíme, to jistě všichni souhlasí!

V populárních časopisech o zdraví (1) nebo v posilovně se již dlouhé roky traduje, že čím více se potíte, tím tvrději jste cvičili a tím více kalorií jste tudíž mohli spálit, avšak pravda není tak jasná.

Kolik vody vlastně ztrácíte, když cvičíte je závislé na mnoha faktorech – jak jste fit, jak tvrdě jste cvičili, jakou máte váhu, jakého jste pohlaví, a dokonce i na tom jaké je zrovna počasí.

Maximální intenzita tréninku

Pro oddané sportovce se pocení stává určitou známkou jejich pilné práce, především pro milovníky CrossFitu, F45 tréninku či HIITu. Všechna tato cvičení mohou být zvláště účinná při zlepšování fyzické kondice a hubnutí. U všech těchto oblíbených tréninků, ale vlastně kdykoliv se věnujete intenzivnímu tréninku či aktivnímu sportu, jako je fotbal, volejbal, nohejbal a další, je nesmírně důležité udržovat hydrataci, k čemuž jsou hypotonické nápoje přímo ideální, jelikož doplňují vodu a elektrolyty, které díky cvičení ztrácíte.

Při dlouhodobém cvičení, při vysoké intenzitě a/nebo v horkém prostředí mohou ztráty potu způsobit nadměrnou nerovnováhu vody/elektrolytů a zhoršit tak výkon a efekt cvičení (2). Studie na CrossFit sportovcích (3) zjistila, že dehydratace zhoršovala výkon během tradičního odporového tréninku a také narušila motorickou kontrolu. (Zajímavé je, že stejná studie ukázala, že muži se potili téměř dvakrát více než ženy.) Hypotonické nápoje jako 4hydro mohou být vysoce účinné při doplnění tekutin a elektrolytů před, během a po takovém cvičení. Z důvodů dehydratace může mnohdy dojít dokonce ke zhroucení organismu po velkém tréninku, což jistě nikdo po těžce vybojovaném cvičení nechce zažít.

Šťastný střed

Běh na běžkách, skialpy, dálkový běh, plavání, ale dokonce i u sportů, jako je tenis, volejbal či florbal se také můžete pěkně zpotit. Udržování hydratace před a po mírnějším cvičení je vždy dobrý nápad, zvláště pokud máte během cvičení i intervaly vysoké aktivity. Je to zvláště důležité, pokud si stanovíte nové cvičební cíle (více km, rychlejší čas, o kolo navíc). Trik je v tom, že přestože vám připadá, že necvičíte až s tak intenzivní frekvencí, často můžete zapomenout na rehydrataci. Můžete tomu předcházet, když budete mít své 4hydro (namíchané s vodou ve své oblíbené lahvi) po ruce k pití před, během a po výkonu. Pomůžete tak zajistit, že vaše elektrolyty a tělesná voda budou v rovnováze.

Lehké tempo

Není pochyb o tom, že cvičení alespoň do té míry, že se zapotíme, je pro nás všechny dobré. American College of Sports Medicine doporučuje zdravým dospělým 30 minut cvičení, které stačí k tomu, aby se zapotili (a přitom byli stále schopni konverzovat) pět dní v týdnu (4). Je dobré rozhýbat své tělo každý den, byť jen trochu. I u na intenzitu lehčího cvičení jako je jóga, pilates a chůze, je potřeba myslet na hydrataci a hlídat si svou úroveň žízně, protože i zde může dojít k dehydrataci organismu.

To, že nejste vrcholový sportovec, neznamená, že byste své zdraví neměli brát vážně. Dehydratace může vyvíjet tlak na vaše tělo a může zvrátit všechnu dobrou práci vykonanou během vašeho cvičení (5).

Reference:

  1. https://www.vogue.com.au/beauty/wellbeing/sweating-during-exercise-what-it-says-about-your-workout/news-story/98f89206b2ed81667a31ee7610a78cec
  2. Sweating Rate and Sweat Sodium Concentration in Athletes: A review of Methodology and Intra/Interindividual Variability
  3. Natural Training Hydration Status, Sweat Rates and Perceptions of Sweat Losses during CrossFit Training, International Journal of Exercise Science, 2016.
  4. https://www.healthline.com/health/does-sweating-burn-calories#caloriesburned
  5. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/dehydration-adults#1